Poznaj nasze kierunki studiów

Zabytkowa dachówka z III budynku Uczelni już w Miejscu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie

Data utworzenia: 5 maja 2022r.

Profesor Honorowy Uczelni przekazuje zabytkową dachówkę Kierownik artefaktów w Miejscu Pamięci w Jerozolimie, a obok nich stoi asystentka Pani Kierownik

Do zbiorów Miejsca Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie trafiła zabytkowa dachówka z remontowanego trzeciego budynku naszej Uczelni.

Koordynator ds. kontaktów z zagranicą, profesor honorowy naszej Uczelni dr Matthias Gleitze w imieniu Rektor prof. MUP dr Sonii Grychtoł przekazał na ręce kierownik kolekcji artefaktów w Miejscu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, Pani Sarze Shor i jej naukowej współpracownicy Pani Noa Or, zabytkową dachówkę ocaloną podczas remontu trzeciego budynku Uczelni.

Dachówka ta została wykonana po 1942 r. przez żydowskich robotników przymusowych w obozie pracy SS w Drohobyczu w Zachodniej Ukrainie i dostarczona do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zadaszenia magazynu SS.

Nasz prof. honorowy podczas przekazywania zabytku podkreślił, że Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu zwraca szczególną uwagę na pamięć o tragicznych wydarzeniach
z przeszłości.

Miejsce Pamięci wyraziło ogromną wdzięczność za tę dachówkę, która obecnie uzupełnia ich kolekcję przedmiotów i dokumentów dotyczących okresu Holokaustu.