Poznaj nasze kierunki studiów

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia pt. „Tajemnica śmierci i żałoby w pedagogice”

Data utworzenia: 25 kwietnia 2024r.

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia pt. „Tajemnica śmierci i żałoby w pedagogice”
Studenckie Koło Naukowe Pedagogów Rodziny działające przy Instytucie Nauk Humanistycznych i Społecznych Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu zaprasza na bezpłatne zajęcia pt. Tajemnica śmierci i żałoby w pedagogice.
Spotkanie odbędzie się 23 maja 2024 r. w godz. 13:15-15:30 w sali 2.11 (budynek Collegium Primum).
Zajęcia poprowadzi Pani dr Natalia Ruman, która przedstawia je w następujący sposób:

„Zetknięcie ze śmiercią jest dla wszystkich wielkim przeżyciem, pozostającym w pamięci i ciągle wszystkich nurtującym, zwłaszcza dzieci i młodzież. Należy spoglądać na śmierć z pełnym realizmem i uczyć od najmłodszych lat wyciągania ze spotkania z nią niezbędnych wniosków.

Śmierć jest pojęciem abstrakcyjnym, trudnym do zrozumienia przez dziecko. Jest jednocześnie zjawiskiem nieodłącznie towarzyszącym ludzkiej egzystencji. Śmierć ma szczególne znaczenie dla dziecka, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze ograniczone rozumienie świata i nieukształtowane w pełni dziecięce strategie radzenia sobie z problemami. Jest ona jednym z najważniejszych czynników występowania zaburzeń depresyjnych. Żałoba wiąże się z ogromnym cierpieniem i bólem, jest to naturalna reakcja na tragiczne wydarzenia życiowe, w których uczestniczy każdy człowiek na przestrzeni swojego życia. Aby pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze śmiercią osób bliskich, należy zrozumieć, które ich reakcje są prawidłowe i właściwe dla określonych etapów procesu żałoby. Każde dziecko i każda rodzina są jedyne w swoim rodzaju, należy rozpatrywać ich problemy indywidualnie.

Najpierw odbędzie się krótki wykład o śmierci i żałobie, a następnie spróbujemy warsztatowo popracować nad tą tematyką.”