Zaproszenie do udziału w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Data utworzenia: 5 listopada 2018r.
JM Rektor Uczelni prof. zw. dr hab. Witold Stankowski zaprasza społeczność akademicką do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystości główne Święta Niepodległości w Oświęcimiu w dniu 11 listopada 2018 roku
9:00 – złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz.
9:30 – “Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych” – przedsięwzięcie realizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury CK z udziałem młodzieży oświęcimskich szkół w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów.
10:00 – rozpocznie się Msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta Oświęcim w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów.
11:11 – uformowanie parady patriotycznej przed kościołem z udziałem mieszkańców, wojska, orkiestry, pocztów sztandarowych, delegacji oficjalnych oraz gości; wszystkich chętnych dorosłych oraz dzieci i młodzież zapraszamy do niesienie wielkiej 20. metrowej flagi Polski
Parada przejdzie ulicami: Jagiełły, Mayzla, Dąbrowskiego w kierunku Pl. T. Kościuszki.
Na wysokości POMNIKA NIEPODLEGŁOŚCI przy ul. Dąbrowskiego parada patriotyczna zatrzyma się i nastąpi symboliczne odsłonięcie nowego wizerunku Pomnika Niepodległości oraz złożenie kwiatów wieńca przez wspólną delegację samorządową.
Uroczystość główna odbędzie się na placu Tadeusza Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza:
– uroczyste wejście poszczególnych grup na Plac Kościuszki: wojsko, klasa wojskowa, orkiestra, sztandary, flaga
– uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczestników uroczystości wraz z podniesieniem flagi na maszt przez wojskowy poczet flagowy
– wystąpienie Prezydenta Miasta,
– salwa honorowa
– uroczyste składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,
Po zakończeniu uroczystości głównej na Pl. T. Kościuszki delegacje przejdą na Cmentarz Parafialny przy ul. Dąbrowskiego w celu oddania hołdu:
– pod pomnikiem mogiłą Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945,
– pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.