Poznaj nasze kierunki studiów

Zaproszenie na wystawę pt.: ” RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH. Ubezpieczenia społeczne w Polsce 1918-2018″ przygotowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Data utworzenia: 7 listopada 2018r.

Zaproszenie na wystawę pt.: ” RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH. Ubezpieczenia społeczne w Polsce 1918-2018″ przygotowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W dniach 8.11.18 r.  –  05.12.18 r.  zapraszamy do zwiedzania znajdującej się  w naszej Uczelni wystawy pt.: ”RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH. Ubezpieczenia społeczne w Polsce 1918 – 2018″ przygotowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Zakład Ubezpieczeń Społecznych prezentuje wystawę poświęconą historii ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich. Wystawa objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ubezpieczenia społeczne stanowią ważny filar naszej państwowości – odegrały bowiem istotną rolę w jej kształtowaniu, jak również w tworzeniu solidaryzmu społecznego i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Na wystawie znajdują się materiały z czasów powstawania systemu ubezpieczeń społecznych, z okresu, gdy odradzające się państwo samodzielnie tworzyło jeden z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie tego typu systemów. Nie zabrakło też dokumentów dotyczących czasów okupacji, świadczących o bohaterstwie pracowników ZUS, ofiarnie wykonujących swoje obowiązki oraz wspierających osoby represjonowane przez okupanta, czasem płacących za to życiem. Kilka oddzielnych tablic poświęconych zostało okresowi powojennemu i różnorodnym przekształceniom, którym poddawano system ubezpieczeń społecznych, by ostatecznie powrócić do sprawdzonego i funkcjonalnego modelu sprzed wojny.

Ekspozycję zamykają tablice, na których znalazły się materiały ilustrujące obecną działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ukazujące wspólne priorytety przedwojennego i obecnego systemu ubezpieczeń społecznych. Zarówno wówczas, jak i teraz obowiązuje bowiem ten sam mechanizm redystrybucji. Trwałe są też mechanizmy zabezpieczenia społecznego, choć dostosowywane do zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej. Ale pozostało najważniejsze – gwarancja terminowej wypłaty świadczeń i troska o jak najlepszą jakość obsługi klientów, powszechna edukacja w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i naukowe podstawy systemu oraz troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych.

Do stworzenia ekspozycji wykorzystane zostały materiały pochodzące z archiwum Zakładu oraz z prywatnych zbiorów obecnych i byłych jego pracowników, a także z rozmaitych archiwów instytucji kulturalnych i zasobów państwowych. Dzięki temu rozwój systemu ubezpieczeń społecznych ukazany został na tle najważniejszych wydarzeń i istotnych przemian społecznych i politycznych, jakie przechodziła Polska.

Ekspozycja składa się z dwudziestu tablic o wymiarach 140×100 cm. Materiały, które nie zmieściły się na wystawie wykorzystane zostały w publikacji, która została wydana w tym roku nakładem ZUS, zatytułowanej „RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce” i stanowi naturalne uzupełnienie ekspozycji.

Zapraszamy do zwiedzania!